Śledź nas na:



Szkoła przyszłości

Cechy szkoły jutra:
Odp. na pytanie zależeć będzie od tego jakie będzie społeczeństw przyszłości. Dzisiaj wiemy, że będzie to z pewnością społ. oparte na wiedzy, rozwoju i edukacji.

  1. Gdy chodzi o rozwój to cechuje go 3 perspektywy:
    • globalnej w myśl której rozwój długiej (czasowy) musi obejmować cały świat.
    • seksualnej zgodnie z którą dotyczy on nie jednego lecz kilku pokoleń co sprawia, że pokolenie obecnie nie może lekceważyć, a tym samym niszczyć szans pokoleń następnych.
    • kolistycznej, w której eksponuje potrzeba szer. i wszechstronnego ujmowania problemu rozwoju.
  2. Edukacja - staje się procesem ustawianym oraz zależnym od tych zasobów wiedzy, jakie już posiadają i wzbogacają wiek XXI. Cechami tej wiedzy są:
    • globalny zasięg aczkolwiek nowe sposoby myślenia i działania występuje również w ukł. region. i lokal.
    • silna dynamika, która jednak nie traci z pola widzenia dotychczasowego dorobku ludz. w zakresie nauki, techniki, technologii oraz kultury.
    • uwarunkowanie społ. oraz wielopodmiotowość pod względem tworzenia wiedzy.

W związku z tym można powiedzieć, że edukacja przyszłości musi podjąć wyzwania XXI w. doprowadzić Zasady konkurencyjności, stanąć się bardziej niż dotychczas podatna na innowacje.

Zadania szkoły przyszłości.

Powinna to być szkoła silnie powiązana partnerskim wiązami z pozostałymi instytucjami placówkami wych. społeczeństwa - szkoła zintegrowana. Powinna być to szkoła otwarta na ped. innowacje zarówno sensie sprzeciwu wobec dotychczasowych modeli kształcenia które by modernizowały, modyfikowały lub kreowały ulepszenie rozwiązań w zakresie treści form organizacyjnych, metod i środków pracy dydaktycznego-wych. na różnych jej szczeblach, poczynając od przedszkola a kończąc na uczelniach wyższych.

Wprowadzenie innowacji ped. które zawsze zmierzają do przekształcenia dotychczasowych realiów edukacyjnych, muszą przy tym cechować rożny stopień radykalizmu: od form łagodniejszych jakimi są modyfikacje poprzez modernizację do najbardziej rewolucyjnych tzn. do kreowania niespotykanych do tej pory ujęć.

Szkoła podejmując tak szeroko rozumianą działalność innowacyjną musi być organizacją uczącą się. Musi być to zatem szkoła:

  • otwarta na problemy lokalnej społeczności oraz daleko idącą współpracą ze środowiskiem zewnętrznym.
  • zmierzającą do zapewnienia wszystkim osobom uczestniczącym w tej pracy optymalnych warunków rozwoju, a tym samym do własnego rozwoju.
  • traktującą uczniów jako aktywnych uczestników procesu nauczania i uczenia się a nauczycieli jako ich doradców i dyskretnych opiekunów.
  • zainteresowania przygotowaniem uczniów do tego by stawali się obywatelami jednoczącej się Europy.
  • pozytywnie nastawiona do zdobyczy informatycznej techniki i technologii oraz do wykorzystania tych zdobyczy w procesie kształcenia
  • ogniskująca swoje poczynania dydaktyczne i wych. wokół wszechstronnego rozwoju uczniów poprzez m.in. utrzymanie partnerskich kontaktów z innymi szkołami.

Ogólnie można powiedzieć, że szkoła przyszłości jako placówka zintegrowana oraz innowacyjna musi liczyć się z koniecznością modyfikowania, modernizowania oraz poszukiwania twórczych rozwiązań w zakresie realizowanych celów i zadań dydaktyczno-wychowawczych zachęcając nauczycieli do twórczego analizowania własnej pracy a ponad to powinna zakładać współdziałanie wszystkich zatrudnionych w niej osób. Odnosi się to również do osób współpracujących ze szkołą w tym przede wszystkim do rodziców uczestniczących do niej uczniów.



Zobacz także