Śledź nas na:



Szkoła przyszłości

Czym różni się szkoła jako organizacja tradycyjna obejmująca nie tylko szkolę herbertowską lecz również inne jej modele, poprzedzające narodziny koncepcji szkoły zintegrowanej od szkoły przyszłości jako placówka, której główną cechą stanowi nowatorstwo. Można będzie to wskazać na przykładzie szkoły tradycyjnej i szkoły przyszłości.

Cele kształcenia - pozycja nauczyciela i relacje nauczyciel-uczeń:

  • nauczyciel jest centralną postacią w edukacji. Uczeń ze swoimi potrzebami w szkole przyszłości jest centralną postacią w edukacji.
  • szkoła tradycyjna- zakłada się głowieni : nauczyciel jest źródłem wiedzy o świecie, a w szkole przyszłości zakwestionowano też, że tylko nauczyciel jest źródłem wiedzy oraz założono, że również uczeń dysonuje określonymi elementami tej wiedzy, do których szkoła powinna nawiązywać.
  • szkoła tradycyjna – nauczyciel kontroluje i ocenia przebieg i wyniki pracy uczniów, w szkole przyszłości rezygnuje się na ogół z ocen szkolnych na rzecz ocen opisowych.
  • szkoła tradycyjna- nauczyciel kieruje, uczeń jest mu podległy, a relacja podległości jest niepodważalna, w szkole przyszłości uznaje się podmiotowość zarówno uczucia jak i nauczyciela oraz dąży się do relacji opartych na współpracy i partnerstwie.

Funkcje szkoły:

  • szkoła tradycyjna – funkcja stabilizacji społecznej czyli odtwarzania porządku społecznego gdzie przeważają czynności selekcyjne, szkoła przyszłości - funkcja emancypacyjna, która ma zapewnić również szanse ale zarazem wszechstronny rozwój na miarę dziecka.
  • szkoła tradycyjna - funkcja adaptacji społecznej to przygotowanie do wchodzenia w zastany porządek społeczny, szkoła przyszłości - zakwestionowano słuszność funkcji adaptacyjnej ze względu na to, że nie można przygotowywać do konkretnych warunków, co szybko zmieniającej się rzeczywistości adaptowanie się do zmian i krytycznej oceny świata
  • szkoła tradycyjna – przeważa funkcja kształcenia w sz. przyszłości większy nacisk kładzie się na funkcje diagnostyczne.

Cele kształcenia:

  • szkoła tradycyjna – koncentracja na wyposażeniu uczniów w określoną wiedze i przekazywanie im rzetelnych informacji, szkoła przyszłości – wiedza jest na drugim planie, a główne cele to: wzbogacenie świata doświadczeń ucznia, spotęgowanie jego aktywności, kształtowanie teoretycznych oraz praktycznych sprawności i umiejętności.
  • szkoła tradycyjna istnieje kanon wspólny kształcenia ogólnego, zróżnicowany staranie do szczebla szkoły, szkoła przyszłości – rezygnuje z jednego dla wszystkich uczniów kanonu kszt. ogólnego możliwość wyboru zajęć wg. własnych zainteresowań.
  • szkoła tradycyjna dydaktyczny encyklopedyzm czyli tzw. nadmiar treści gotowych, w szkoła przyszłości dydaktyczny formalizm funkcjonalny, który jest nastawiony na praktyczne działanie
  • szkoła tradycyjna – historyzm, szkoła przyszłości - eksploracja współczesności i przyszłości
  • szkoła tradycyjna - uporządkowana wiedza co do której to wiedza co do której przekazanie o jej niezmiennej aktualności. szkoła przyszłości - przekazywanie wiedzy typu jak wiedzieć dlaczego, która to wiedza wyposaża ucznia w umiejętności samodzielnego uczenia się


Zobacz także